Czym jest deklaracja zgodności CE i jakie ma znaczenie w handlu międzynarodowym?

Deklaracja zgodności to dokument, który jest wystawiany w procesie nadawania oznaczenia CE na produkty. Tak jak znak CE – deklaracja zgodności wynika z przepisów dyrektyw europejskich i jej wystawienie jest obligatoryjne dla produktów, które muszą mieć oznaczenie CE. Brak deklaracji zgodności oznacza niespełnienie wymagań prawnych, co może skutkować mandatami nałożonymi przez  Inspekcje Handlową lub problemami przy imporcie towarów do Unii Europejskiej.

Rodzaje deklaracji zgodności

W zależności od odpowiednich dyrektyw, istnieje kilka rodzajów deklaracji zgodności w kontekście oznakowania CE. Dla większości produktów są to:

  • deklaracja zgodności WE,
  • deklaracja zgodności UE,
  • deklaracja zgodności DWU,
  • krajowa deklaracja zgodności,
  • krajowa deklaracja właściwości użytkowych.

Produkty wymagające deklaracji zgodności

Wszystkie produkty, które muszą być oznaczone znakiem CE, wymagają deklaracji zgodności. Do takich produktów należą m.in.:

  • maszyny,
  • zabawki (np. maskotki, pluszaki),
  • wyroby medyczne (np. strzykawki, protezy, aparaty słuchowe),
  • wyroby budowlane (np. tynki),
  • urządzenia ciśnieniowe (np. zbiorniki ciśnieniowe, zawory zwrotne),
  • sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Deklaracje zgodności wystawia się także dla innych typów wyrobów, takich jak urządzenia wykorzystujące fale radiowe, urządzenia pomiarowe, jachty itp.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Polityka prywatności

10 + 1 =

Struktura deklaracji zgodności

Deklaracje zgodności dla różnych produktów mają zazwyczaj podobną strukturę, ale mogą różnić się szczegółami. Na przykład, niektóre deklaracje muszą zawierać zdjęcie produktu (np. zabawki), inne dwie ostatnie cyfry roku nadania oznaczenia CE (np. urządzenia elektryczne), a jeszcze inne imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za dokumentację techniczną (np. maszyny).

Deklaracja musi być wystawiona przed wprowadzeniem produktu na rynek, stanowiąc ostatni krok w procesie nadawania oznaczenia CE. Jest zazwyczaj wystawiana po przeprowadzeniu badań i przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji oraz oznakowaniu produktu.

Cel deklaracji zgodności

Celem deklaracji zgodności jest potwierdzenie przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, że produkt spełnia wszystkie wymagania zawarte w dyrektywach nowego podejścia. Producent podpisując deklarację, bierze pełną odpowiedzialność za zgodność wyrobu z przepisami prawa. Deklaracja stanowi dowód zgodności w przypadku kontroli przez Inspekcję Handlową lub Urząd Celny.

Wymagane informacje w deklaracji zgodności

Pisemna deklaracja zgodności towaru z wymaganiami zasadniczymi dla danego typu produktu musi obejmować jeden lub więcej wyrobów. Przygotowanie deklaracji zgodności UE to obowiązek producenta lub upoważnionego przedstawiciela posiadającego swoją siedzibę w Unii Europejskiej. W przypadku produktów importowanych – importer ponosi odpowiedzialność za deklarację zgodności UE. Może to być tłumaczenie deklaracji zgodności przygotowanej przez producenta. Deklaracja zgodności musi być zgodna z aktualnym stanem prawnym oraz faktycznym. Wytyczne obejmujące treść deklaracji zgodności zawarte są w poszczególnych dyrektywach i rozporządzeniach Nowego Podejścia – warto zajrzeć do każdego aktu prawnego obejmującego dany rodzaj produktu, ponieważ wytyczne nieznacznie się od siebie różnią. Wzór deklaracji zgodności zawarty jest w Załączniku III do Decyzji nr 768/2008/UE lub w odpowiednich unijnych przepisach harmonizacyjnych. Podczas wystawiania deklaracji zgodności pomocna może być norma EN ISO 17050-1, która dotyczy ogólnych wymagań podczas jej wystawiania.

Każda deklaracja zgodności musi zawierać:

  • pełną nazwę i adres producenta, upoważnionego przedstawiciela lub importera,
  • numer identyfikacyjny wyrobu,
  • oświadczenie o odpowiedzialności producenta,
  • dane identyfikacyjne produktu,
  • przepisy harmonizacyjne, które produkt spełnia,
  • nazwę i numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej (jeśli była zaangażowana w ocenę zgodności),
  • dodatkowe wymagane informacje,
  • datę i miejsce wydania deklaracji oraz podpis i stanowisko osoby upoważnionej.

Jak długo powinno się przechowywać deklaracje zgodności?

Deklaracja zgodności powinna być przechowywana przez okres 10 lat od daty wprowadzenia wyrobu na rynek. Dla niektórych wyrobów okres ten może się zmienić. Za przechowywanie odpowiedzialny jest producent lub upoważniony przedstawiciel posiadający siedzibę w UE. W przypadku wyrobów importowanych odpowiedzialność ta spoczywa na importerze.

Jeżeli produkty podlegają pod kilka dyrektyw nowego podejścia, to producent lub upoważniony przedstawiciel wystawiają jedną deklaracje zgodności. Deklaracje zgodności muszą być udostępnione na żądanie organów nadzoru rynku. Dla wyrobów takich jak:

  • maszyny,
  • urządzenia radiowe i końcowe urządzenia telekomunikacyjne,
  • przyrządy pomiarowe,
  • reakcyjne jednostki pływające,
  • dźwigi,
  • system kolei dużych prędkości i kolei konwencjonalnych,
  • elementy Europejskiej Sieci Zarządzania Ruchem Lotniczym.

jest obowiązek przechowywania deklaracji zgodności razem z wyrobem.

Szybka i bezproblemowa odprawa celna. Dowiedz się, jak możemy uprościć Twoje procedury celne. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

12 + 14 =

Deklaracja zgodności a certyfikat CE

Deklaracja zgodności nie jest tym samym co certyfikat CE. Certyfikat CE jest dokumentem wydawany przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą, potwierdzającą zgodność z określonymi standardami, natomiast deklaracja zgodności jest potwierdzeniem przez producenta, że produkt spełnia wymagania unijne. Producent dokonując deklaracji CE, bierze na siebie pełną odpowiedzialność za zgodność wyrobu z obowiązującymi normami. 

Deklaracja CE przez wymóg kompleksowej oceny zgodności i odpowiedzialności producenta, potwierdza znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników, a także ochrony środowiska. Producent deklarując zgodność produktu z obowiązującymi przepisami, zapewnia użytkownikom, że produkt może zostać bezpiecznie wprowadzony na rynek i użytkowany w Unii Europejskiej. Deklaracja ta jest zatem nie tylko zobowiązaniem prawnym, ale również etycznym świadczącym o dbałości producenta o wysokie standardy swoich wyrobów.

Znak CE a import towarów

Obowiązek spełnienia wymagań zasadniczych Nowego Podejścia oraz oznakowanie CE stało się dla importu spoza Unii Europejskiej (głównie z Chin) istotną przeszkodą. Dotyczy to szczególnie maszyn, wyrobów elektrycznych i elektronicznych, gdzie ich produkcja z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowników, obowiązek opracowania dokumentacji konstrukcyjnej stał się dla wielu mniejszych zakładów zbyt dużym kosztem wytworzenia.  Urzędy celne dbają, by na rynek UE nie trafiały produkty niespełniające wymogów bezpieczeństwa. 

Najczęstszą przyczyną zatrzymań jest brak znaku CE oraz deklaracji zgodności, ale zdarza się również, że zgłaszane są do odprawy celnej towary, które mają naniesiony znak CE bezpodstawnie, gdyż dany towar nie podlega przepisom dyrektywy Nowego Podejścia lub sam znak CE jest niezgodny z wymaganiami (np. CHINA EXPORT, który jest łudząco podobny do unijnego znaku CE. Różnica polega jedynie na tym, że litery CE postawione są w nieco mniejszej odległości) i nie ma do danego wyrobu wymaganej dokumentacji technicznej.

Obowiązkiem importera jest zapewnienie, by wyroby wprowadzane przez niego do obrotu na terenie Unii Europejskiej spełniały wymagania bezpieczeństwa i nie stanowiły zagrożenia dla europejskich konsumentów. W trakcie odprawy celnej wyroby powinny być prawidłowo oznakowane (znakiem CE oraz parametrami opisującymi wyrób – umieszczonymi na tabliczce znamionowej), a także należy przedstawić Deklarację Zgodności producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Wcześniej importer powinien zweryfikować czy producent spoza UE, podjął wszystkie stosowne kroki, by wyrób był bezpieczny i spełniał wymagania oraz czy jest on w stanie przedstawić wymaganą dokumentację na żądanie uprawnionych jednostek.

Istnieje także możliwość, by dany importer wprowadził na rynek wyrób pod własną marką, ale w takim przypadku przejmuje on obowiązki producenta. Musi wtedy dysponować wiedzą oraz wymaganą dokumentacją na temat projektowania oraz procesu produkcji danego wyrobu, ponieważ to na nim ciąży odpowiedzialność prawna wynikająca z umieszczenia na produktach oznakowania CE.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalną pomoc w odprawie celnej. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

7 + 11 =

Najnowsze

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących...

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących przepisach. Główne cele reformy to uproszczenie procesów celnych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza wiarygodnych operatorów.  W maju...

czytaj dalej