Przewodnik po oznaczeniu CE dla zabawek – normy bezpieczeństwa i wymagania

Jak uzyskać oznaczenie CE dla zabawek?

Aby sprzedawać zabawki w Europie, konieczne jest uzyskanie oznaczenia CE. Ten znak jest symbolem jakości i zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz jakości wykonania.
Oto, jak wygląda proces certyfikacji CE krok po kroku:

1. Znalezienie odpowiedniej dyrektywy

Aby móc oznakować produkt znakiem CE, musi istnieć dyrektywa lub rozporządzenie, które tego wymaga. W przypadku zabawek jest to Dyrektywa 2009/48/WE.

2. Znalezienie odpowiednich norm zharmonizowanych

Następnie należy znaleźć właściwe normy zharmonizowane dla danego produktu. Można je znaleźć w załączniku nr 1 obwieszczenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Przykładowe normy to PN-EN 71-1+A1:2018-08 dotyczące właściwości mechanicznych i fizycznych oraz PN-EN 62115:2005 dotyczące bezpieczeństwa zabawek elektrycznych. Normy muszą być dobrane odpowiednio do konkretnej zabawki, uwzględniając jej przeznaczenie.

 

3. Analiza bezpieczeństwa produktu 

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie udokumentowanej analizy produktu pod kątem bezpieczeństwa dla użytkownika. Analiza składa się z dwóch etapów:

  • Identyfikacja wszelkich potencjalnych zagrożeń jakie może powodować zabawka. Chodzi tu na przykład o to czy nie zawiera małych elementów, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko. W ten sposób należy wskazać wszelkie tego typu zagrożenia, pamiętając o tym, że analizie należy poddać każdy etap życia zabawki – od transportu, składowania, przez używanie oraz potencjalną konserwację i ewentualną naprawę – aż do utylizacji. Gdy już wszelkie ryzyka zostaną określone, należy podać jak bardzo są one prawdopodobne i jak bardzo szkodliwe mogą one być.
  • Sprawdzenie czy poziom ryzyka jest akceptowalny, w sytuacji gdy nie jest, należy podjąć wszelkiego rodzaju działania zapobiegawcze – będą to kwestie takie jak umieszczenie ostrzeżenia o możliwości połknięcia małych elementów. Najważniejsze jest by nie zapomnieć o dokładnej dokumentacji całego procesu, ponieważ koniecznym jest by był on możliwy do odtworzenia na żądanie uprawnionych organów. Gotowy dokument nazywany jest „dokumentacją oceny ryzyka”, należy go dołączyć do dokumentacji technicznej produktu.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

 

Polityka prywatności

7 + 14 =

4. Ocena zgodności

Następnie należy wykonać „moduł oceny zgodności”, czyli ścieżkę, którą musi obrać producent, aby ukończyć formalny proces nadania oznaczenia CE. To jakiego modułu należy użyć, zależne jest od samego produktu. Jeżeli dana zabawka została zrobiona w oparciu o wyżej wymienione normy, to wystarczy, że wykonany zostanie moduł A, czyli tzw. „wewnętrzną kontrolę produkcji”.  W sytuacji, gdy nie ma na nią norm, bądź nie do końca pasuje ona do tych istniejących (np. ze względu na stopień skomplikowania), wtedy konieczne będzie zastosowanie modułu B, który wymaga skontaktowania się z jednostką notyfikowaną, która wskaże jakie badania należy wykonać, a następnie w oparciu o ich wynik orzeknie bądź nie o dopuszczeniu ich do oznakowania CE.  Co istotne przepisy dotyczące modułu A, w większości nie przewidują konieczności wykonania konkretnych badań. Zamiast tego wymagane jest,  by producent na podstawie własnej dokumentacji na żądanie organu mógł wykazać, że produkt jest bezpieczny. 

5. Wykonanie badań

W zależności od wybranego modułu, producent może być zobowiązany do wykonania określonych badań:

  • Moduł A: Normy wskazują, jakie badania i w jaki sposób należy przeprowadzić.
  • Moduł B: Jednostka notyfikowana określa rodzaj, ilość oraz charakter badań.

Po wykonaniu badań należy złożyć wniosek o wydanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie norm.

6. Kompletowanie dokumentacji w procesie certyfikacji CE zabawek

Po zakończeniu badań, należy skompletować całą dokumentację, którą należy przechowywać przez minimum 10 lat od daty wprowadzenia produktu do obrotu. Dokumentacja powinna zawierać m.in.:

  • Instrukcja obsługi dla użytkownika,
  • Rysunki techniczne lub modele w 3D,
  • Wszelkie schematy (np. elektryczne),
  • Wszelkie opisy i wyjaśnienia techniczne,
  • Wykaz użytych norm w zharmonizowanych w procesie oceny zgodności,
  • Opis rozwiązań przyjętych do spełnienia wymagań zasadniczych,
  • Wyniki wszelkich obliczeń,
  • Sprawozdania z badań potwierdzające spełnienie norm zasadniczych,
  • Procedury produkcji w przypadków towarów produkowanych seryjnie (jak towar jest produkowany, kontrolowany, pakowany oraz z jakich jest podzespołów), 
  • Inne dokumenty wskazane w poszczególnych dyrektywach i normach.

7. Przytwierdzenie oznaczenia CE

Oznaczenie CE musi zostać umieszczone na każdej zabawce lub, jeśli to niemożliwe, na jej opakowaniu lub instrukcji obsługi. Znak CE musi mieć przepisowe proporcje i wygląd. Dodatkowo na etykiecie należy umieścić:

  • Nazwa producenta i adres,
  • Nazwę produktu i numer seryjny,
  • W przypadku korzystania z jednostki notyfikowanej, należy podać jej numer identyfikacyjny,
  • Inne wymagane w rozporządzeniu/dyrektywie elementy.

8. Wystawienie deklaracji zgodności

Ostatnim etapem jest wystawienie deklaracji zgodności, potwierdzającej, że zabawka spełnia wymagania znaku CE oraz unijnych dyrektyw. Deklaracja musi być wystawiona w językach krajów, w których produkt będzie sprzedawany, i przechowywana przez co najmniej 10 lat. Powinna być podpisana przez producenta lub osobę uprawnioną do składania oświadczeń w jego imieniu.

Szybka i bezproblemowa odprawa celna. Dowiedz się, jak możemy uprościć Twoje procedury celne. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

 

Polityka prywatności

13 + 14 =

Najnowsze

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących...

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących przepisach. Główne cele reformy to uproszczenie procesów celnych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza wiarygodnych operatorów.  W maju...

czytaj dalej