Procedura odprawy czasowej – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Odprawa czasowa to procedura, która umożliwia przywóz oraz użytkowanie towarów na obszarze celnym Unii Europejskiej bez konieczności płacenia opłat celnych. Obowiązuje wyłącznie na warunkach określonych przez przepisy prawa celnego. Ubiegający się o odprawę czasową mogą przejść przez złożoną procedurę lub skorzystać z karnetu ATA.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Polityka prywatności

13 + 5 =

Warunki korzystania z odprawy czasowej

Odprawa czasowa jest dostępna dla przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej, którzy chcą wprowadzić swoje towary na teren UE w określonym celu, np. w celu prezentacji na wystawach lub targach. Procedura ta dotyczy również przedsiębiorców z siedzibą na terenie UE, którzy chcą tymczasowo korzystać z towarów spoza Unii. W obu przypadkach opłaty celne mogą być całkowicie lub częściowo zniesione.

Warunki korzystania z odprawy czasowej obejmują:

  • towar nie ulegnie żadnym zmianom, poza wymaganymi (np. konserwacja, przegląd oraz wszelkie działania związane z zapewnieniem zgodności z wymogami technicznymi),
  • możliwe jest zapewnienie identyfikacji towarów,
  • określony zostanie dokładny cel przywozu produktów,
  • spełnione zostaną wszelkie wymagane przez przepisy prawa celnego warunki, odnoszące się do zwolnienia z opłat celnych.

Termin powrotnego wywozu ustala organ celny. Jeśli to konieczne, można złożyć wniosek o jego przedłużenie.

Zwolnienie z opłat celnych a odprawa czasowa

W zależności od wywożonych towarów możesz ubiegać się o:

  1. Całkowite zwolnienie z opłaty

Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, całkowite zwolnienie z opłaty należności celnych, w przypadku tymczasowego przywozu ich na teren Unii Europejskiej dotyczy towarów takich jak:

  • materiały pedagogiczne i wyposażenie naukowe,
  • sprzęt medyczny, chirurgiczny i laboratoryjny,
  • środki transportu, kontenery oraz palety, 
  • produkty użytku osobistego, a także sprzęt sportowy przewożony przez podróżnych,
  • materiały do pomocy w przypadku katastrof, 
  • zwierzęta,
  • wyposażenie zawodowe (w tym sprzęt muzyczny),
  • próbki,
  • części zamienne, akcesoria i wyposażenie,
  • opakowania,
  • inne towary przywożone okazjonalnie na okres nieprzekraczający trzech miesięcy.

 

  1. Częściowe zwolnione z opłaty

W przypadku częściowego zwolnienia przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacenia 3% kwoty należności celnych przywozowych, która musiałby zostać opłacona za dane produkty, jeśli zostałyby dopuszczone do obrotu w dniu objęcia ich odprawą czasową. Dotyczy to również towarów, które są przywożone na określony czas, ale nie są wypisane w powyższym katalogu, a także towarów wymienionych ale nie spełniających wszystkich warunków określonych w katalogu. Kwota ta jest liczona za każdy rozpoczęty miesiąc, w którym korzystamy z procedury odprawy czasowej. Przy tym kwota nie może być wyższa od kwoty, która zostałaby zapłacona, gdyby towary zostały dopuszczone do obrotu w dniu, w którym zostały objęte procedurą odprawy czasowej. Zsumowaną należność za cały okres trwania procedury oblicza się w chwili zamknięcia procedury i pobiera się w trybie przewidzianym dla poboru należności celnych przywozowych. 

Jak długo towary mogą być objęte procedurą odprawy czasowej?

Termin stosowania odprawy czasowej, to czas w którym towary objęte tą procedurą muszą zostać powrotnie wywiezione lub objęte kolejną procedurą celną. Czas trwania procedury odprawy czasowej ustala organ celny, biorąc pod uwagę cel przywozu. Maksymalny czas wynosi 24 miesiące, ale w wyjątkowych przypadkach, na uzasadniony wniosek może zostać przedłużony, jednak na  nie dłużej niż 10 lat.

Jak ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na odprawę czasową?

Pozwolenie na stosowanie procedury czasowej wymagane jest każdorazowo na podstawie art. 211 ust. 1 lit a UKC. Zezwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej może być udzielone poprzez dopuszczenie towarów do procedury na podstawie zgłoszenia celnego, które może przybrać jedną z następujących form:

  • Pełna unijna 

Jest to forma stosowana dla pozwoleń obowiązujących w więcej niż jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Aby uzyskać tzw. pozwolenie unijne, należy wypełnić formularz elektroniczny udostępniony przez Komisję Europejską na unijnym portalu – Trade portal i przesłać go do systemu CDS.

  • Pełna krajowa

Ta forma stosowana jest do pozwoleń ważnych na terytorium Polski. Wniosek kieruje się do naczelnika właściwego urzędu celno-skarbowego. Wzór wniosku krajowego dostępny jest na stronie internetowej Odprawa czasowa (biznes.gov.pl).

  • Forma skrócona

Polega na zwolnieniu towarów do procedury na podstawie zgłoszenia celnego w formie papierowej lub elektronicznej. Wniosek o pozwolenie na podstawie zgłoszenia celnego składa się do urzędu celno-skarbowego odpowiedniego dla przyjęcia zgłoszenia do procedury odprawy czasowej.

  • Karnet ATA

Forma stosowana przy czasowym przywozie lub wywozie towarów między państwami będącymi stronami Konwencji ATA lub Konwencji Stambulskiej. Dokument ten dotyczy wyłącznie towarów, które mogą być przywożone w procedurze odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych.

  • Zgłoszenie ustne

Towary, które mogą być zgłoszone ustnie, wymienione są w art. 136 RD ust. 1 lit. a-k. Należą do nich m.in. palety, kontenery, środki transportu, zwierzęta, pod warunkiem zgody organów celnych. W tym przypadku towary zgłasza się w granicznym urzędzie celno-skarbowym, który pełni również rolę organu kontrolnego.

  • Czynność uznawana za zgłoszenie celne (art. 141 ust. 1 RD)

Jest to najbardziej uproszczona forma zgłoszenia towarów do odprawy czasowej. Wniosek składa się poprzez czynność uznawaną za zgłoszenie celne (art. 141 ust. 1 RD), np. poprzez przejście pasem zielonym lub „nic do zgłoszenia” w granicznym urzędzie celnym, w którym istnieje system kilku pasów.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalną pomoc w odprawie celnej. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

14 + 15 =

Warunki związane z kontrolą celną


Dozór celny w ramach procedury odprawy czasowej jest obowiązkowy. Towary pozostają pod nadzorem celnym aż do zakończenia procedury. Udzielenie pozwolenia wymaga, aby nadzór celny odbywał się bez stosowania środków administracyjnych niewspółmiernych do potrzeb gospodarczych. Co istotne, to organ celny, a nie wnioskodawca, ocenia, czy spełniono tę przesłankę. Dlatego właściwy organ dokonuje oceny zakresu obowiązków wynikających z konieczności sprawowania dozoru celnego nad procedurą odprawy czasowej.

 

Procedura odprawy czasowej – jak uzyskać karnet ATA? 

W Polsce karnety ATA wydawane są przez Krajową Izbę Gospodarczą z siedzibą w Warszawie. Ubieganie się o otrzymanie karnetu ATA wymaga uiszczenia opłaty rejestracyjnej. Aby uzyskać owy karnet należy wypełnić oraz dostarczyć odpowiednią do tego dokumentację:

 

  1. Wypełniony wniosek oraz formularze karnetu ATA.

Wypełnienie oraz podpisanie wniosku jest jednoznaczne z przestrzeganiem przepisów celnych. Działanie to zobowiązuje również do poniesienia wszelkich opłat w przypadku nieodpowiedniego użycia karnetu ATA. Wnioski o wydanie karnetu ATA można otrzymać na miejscu w Dziale Karnetów ATA lub drogą pocztową

  1. Dokumenty rejestrowe firmy.

Dokumenty rejestrowe firmy konieczne do uzyskania karnetu ATA to: KRS, wpis do rejestru o działalności gospodarczej lub inny wpis do rejestru publicznego, dokument o nadaniu nr REGON, dokument o nadaniu numeru NIP.

Ważność karnetu ATA to 12 miesięcy, jednak wciąż należy pamiętać o przestrzeganiu terminu wyznaczonego przez organ celny. Termin ważności tego dokumentu nie podlega możliwości przedłużenia. 

Jeżeli zależy Ci na profesjonalizmie i doświadczeniu – skorzystaj z naszych usług. Zostaw nam swój numer telefonu oraz e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

4 + 7 =

Karnet ATA – zakres stosowania

Na podstawie karnetu ATA można wywieźć towar do jednego lub kilku krajów. Może on być wykorzystywany wielokrotnie w okresie ważności (pod warunkiem, że lista towarów nie ulegnie zmianie i dokładny plan wyjazdów zostanie zgłoszony w momencie wnioskowania o karnet ATA). Aby wyrobić karnet należy znać dokładną trasę podróży oraz liczbę wywożonych pozycji.Wydawanie karnetów jest odpłatne.

Użytkownik karnetu zobowiązuje się do przestrzegania przepisów celnych (w kraju wywozu i krajach przywozu) oraz do ponoszenia wszelkich opłat związanych z ich przekroczeniem lub nieprzestrzeganiem konwencji ATA (np. pozostawienie towaru na stałe na terenie państwa, do którego został wwieziony, przekroczenie terminu wywozu, brak odprawy wywozowej itp.). 

Zamknięcie procedury odprawy czasowej

Procedura odprawy czasowej kończy się, gdy towary zostaną wywiezione poza obszar celny Unii Europejskiej, objęte kolejną procedurą celną, lub w inny sposób zostanie uregulowana ich sytuacja. Zakończeniem procedury odprawy czasowej może być zatem objęcie towaru m.in. procedurą składowania celnego, uszlachetniania czynnego albo dopuszczenia do obrotu. Zamknięcie procedury poprzez powrotny wywóz następuje poprzez dokonanie odpowiedniego zgłoszenia celnego lub czynności uznawanej za zgłoszenie celne. 

Najnowsze

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów

Czym jest CBAM i jakie towary są nim objęte?

Czym jest CBAM i jakie towary są nim objęte?

Od 1 października 2023 r. zaczęły obowiązywać nowe wymogi związane z wdrożeniem unijnego Mechanizmu CBAM (Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem emisji CO2). Jakie towary obejmuje ten mechanizm, czym dokładnie jest i jakie obowiązki nakłada na...

czytaj dalej