Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących przepisach. Główne cele reformy to uproszczenie procesów celnych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza wiarygodnych operatorów.

 W maju 2023 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję reformy Unii Celnej, obejmującą m.in. kodeks celny, infrastrukturę IT dla potrzeb celnych EU Customs Data Hub oraz sprzedaż towarów na odległość.

Reforma jest odpowiedzią na wzrost handlu, zwłaszcza elektronicznego. Pakiet reform przedstawiony przez Komisję Europejską ma na celu spójniejsze podejście do ustalania wartości celnej, klasyfikacji i obliczania cła.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Polityka prywatności

6 + 15 =

Główne obszary zmian UKC:

  • Dostosowanie przepisów celnych e-commerce,
  • Usprawnienie wspólnego zarządzania ryzykiem,
  • Uproszczenie formalności celnych dla wiarygodnych i zaufanych przedsiębiorców,
  • Reforma zarządzania cłami w UE i zacieśnienie współpracy z innymi organami.

Zasadnicze założenia reformy UKC

Do głównych założeń reformy należy między innymi:

  • Utworzenie Unijnego Urzędu ds. Celnych

Zmiany przewidują utworzenie nowego organu, do zadań Urzędu UE ds. celnych będzie należało nadzorowanie unijnego centrum danych, które ma zastąpić obecną celną infrastrukturę informatyczną w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

  • Nowe podejście do e-commerce

Zmiany przewidują nałożenie większej odpowiedzialności na platformy internetowe e-commerce. Ich operatorzy będą między innymi odpowiedzialni za zapewnienie zgodności procesu sprzedaży towarów online do Unii Europejskiej ze wszystkimi przepisami celnymi. Operatorzy e-commerce mają zapewnić, aby cło i VAT importowy były płacone już w momencie dokonywania zakupu na danej platformie, a nie dopiero w momencie otrzymania przesyłki. Wprowadzone również zostanie zniesienie zwolnienia celnego dla towarów o wartości poniżej 150 euro.

  • Nowe cyfrowe rozwiązania – unijne centrum danych celnych

W planach reformy planowane jest wprowadzenie unijnego centrum danych celnych EU Customs Data Hub, czyli platformy informatycznej, która ma docelowo zastąpić dotychczasowo istniejącą celną infrastrukturę IT. Głównym celem Customs Data Hub, jest możliwość przesyłania wszelkich informacji celnych za pośrednictwem jednego systemu, a także wdrożenie jednego, wspólnego narzędzia dla wszystkich unijnych organów celnych. Przedsiębiorstwa będą wchodzić w interakcje z jednym portalem przy przesyłaniu informacji celnych oraz przesłać je tylko raz dla wielu przesyłek. Reforma ma objąć transformację cyfrową w wyniku której mają zostać ograniczone uciążliwe procedury celne, zastępując tradycyjne zgłoszenia inteligentniejszym. 

  • Uproszczenie dla zaufanych partnerów Tru t& Check (zmodyfikowana wersja statusu AEO)

Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki i uzyskują status zaufanego partnera (Trust and Check Trader), będą mogli liczyć na daleko idące uproszczenie celne oraz działać przy minimalnej liczbie kontroli i formalności w swoich kontaktach z organami celnymi. Najbardziej zaufani handlowcy po spełnieniu wielu rygorystycznych warunków będą mogli wprowadzać swoje towary do obrotu w UE, bez aktywnej interwencji celnej. Dla chętnych posiadania podwyższonej wersji wiarygodności niezbędna będzie nowa certyfikacja posiadanych pozwoleń AEO.

  • Skrócony czas składowania towarów w magazynie czasowego składowania

Magazyn czasowego składowania ma mieć skrócony czas na przechowywanie towarów pod dozorem celnym.  Czas możliwości składowania może zostać skrócony z 90 dni do 10 dni. Tak krótki czas w przede wszystkim w portach morskich może okazać się niewystarczający do logistycznej obsługi klienta.

  • Wprowadzenie zasady „uznanego importera” (deemed importer)

Wśród planowanych zmian jest koncepcja podmiotu „uznanego importera”, która ma na celu uproszczenie odpowiedzialności stron zaangażowanych w procesie importu.

Obowiązki niefiskalne i agencje celne

Reforma nakłada większą odpowiedzialność na importerów i eksporterów za zgodność z przepisami celnymi oraz poza celnymi, a także będzie niosła za sobą zmiany w reprezentacji. Pośrednik celny działający w imieniu oraz na rzecz importera, będzie uważany za „uznanego importera” (Deemed importer).

Za uznanego importera uważa się osobę, która zajmuje się sprzedażą na odległość towarów przywożonych z państw trzecich na obszar celny UE, która jest uprawniona do skorzystania z procedury szczególnej ustanowionej w tytule XII rozdział 6 sekcja 4 dyrektywy 2006/112/WE (IOSS). Uznany importer będzie posiadaczem numeru rejestracyjnego IOSS (jako dostawca lub znany dostawca). Zgodnie z projektem nUKC podmioty zarejestrowane w IOSS nieposiadające swojej siedziby w UE będą musiały wyznaczyć przedstawiciela pośredniego. Należy pamiętać, że przedstawiciel pośredni przejmie wszelkie obowiązki dotyczące importera, nie tylko obowiązek zapłaty lub zabezpieczenia długu celnego, ale także przestrzeganie innych przepisów stosowanych przez organy celne. 

Instytucja „uznanego importera” zostanie wprowadzona w celu ujednolicenia systemu poboru podatku VAT i cła za towary sprzedawane online i importowane do Unii. 

Zaproponowane zmiany będą miały fundamentalny wpływ na agentów celnych oraz spedytorów w Unii Europejskiej, a także na ich klientów. W wyniku ograniczenia roli pośredników celnych, przedsiębiorcy będą narażeni na znacznie większe ryzyko. Importerzy oraz eksporterzy zostaną obarczeni większą odpowiedzialnością za nieprzestrzeganie projektów i ustaw niefiskalnych. Oznacza to, że będą musieli zagwarantować, że producenci w krajach trzecich przestrzegają takich samych przepisów, jak producenci w Unii Europejskiej m.in. od przedstawicieli celnych oczekuje się specjalistycznej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produktów, emisji dwutlenku węgla, wylesiania, pracy dzieci itp., z pełną odpowiedzialnością za dokładność tych danych. Poddaje się to wątpliwości, czy przepisy celne powinny stanowić podstawę do przenoszenia obowiązków oraz odpowiedzialności wynikających z przepisów niefiskalnych celnych przedstawicieli pośrednich. 

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalną pomoc w odprawie celnej. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

13 + 3 =

Wpływ reformy na małe i średnie przedsiębiorstwa

Nowa instytucja „uprawnionego przedsiębiorcy” – Trust and Check, będzie ulepszoną wersją już istniejącego statusu AEO, przy czym podmiot starający się o ten status będzie musiał spełnić bardziej restrykcyjne wymogi niż dla AEO. Będzie to szczególnie trudne dla małych oraz średnich przedsiębiorców. Nawet jeśli wielu importerów zdecyduje się na ten status, to jego wymagań nie będzie w stanie spełnić większość firm.

Powód wprowadzenia reformy UKC

Według Parlamentu Europejskiego obecny system nie jest zadowalający, Unia Europejska traci dochody, a nielegalne i niezgodne z przepisami produkty, które są wprowadzane na obszar Unii stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i ochrony obywateli UE. 

Komisja chce wprowadzić Unię Celną na kolejny poziom. Cel zmian polega na tym, żeby organy celne w Unii Europejskiej działały jako jedność w celu zatrzymywania towarów niezgodnych z przepisami, zwiększenie poboru należności celnych oraz przeprowadzanie odpowiednich kontroli bez nakładania nadmiernych obciążeń na organy i przedsiębiorstwa. 

Wdrożenie nowych przepisów

Zgodnie z założeniami nowe przepisy zaczną wchodzić w życie od 1 stycznia 2028 roku, kiedy to zacznie działać Urząd UE ds. Celnych i wejdzie w pierwszą fazę operacyjną Unijne Centrum Danych Celnych. Pełne korzystanie z centrum danych będzie możliwe od 1 stycznia 2032 roku, a stanie się obligatoryjne od 1 stycznia 2038 roku.

Szybka i bezproblemowa odprawa celna. Dowiedz się, jak możemy uprościć Twoje procedury celne. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

11 + 4 =

Najnowsze

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów