Kto zobowiązany jest do składania deklaracji INTRASTAT?

Wymiana handlowa na terenie Unii Europejskiej z zasady przypomina zwykłe transakcje krajowe – nie występują tu żadne obciążenia celne ani dodatkowe opłaty. Niemniej jednak może się zdarzyć, że przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw będą zobowiązani do wykazania ich w systemie INTRASTAT, stworzonym do celów statystycznych.

Czym jest zgłoszenie INTRASTAT?

INTRASTAT to system statystyczny monitorujący obroty towarowe między państwami Unii Europejskiej, umożliwiający zbieranie danych na temat handlu towarami. Dane zebrane w systemie są przekazywane do krajowych i unijnych organów statystycznych. Informacje są raportowane przez przedsiębiorstwa za pomocą deklaracji INTRASTAT – wywóz oraz INTRASTAT– przywóz.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

5 + 8 =

Kogo obowiązuje deklaracja INTRASTAT?

Nie każdy przedsiębiorca dokonujący wewnątrzunijnych transakcji jest zobowiązany do składania deklaracji Intrastat. Obowiązek ten spoczywa na osobach fizycznych i prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które są podatnikami VAT i których wymiana handlowa z krajami UE przekroczyła ustalone progi. Progi te są ogłaszane na każdy rok sprawozdawczy przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia deklaracji, jeśli w danym roku jego przywóz lub wywóz przekroczy obowiązujące progi lub jeśli przekroczenie nastąpi wobec transakcji z aktualnego roku, mimo iż dotyczą roku poprzedniego. Ważne jest, że podatnik przekraczający próg np. tylko dla wywozu, musi składać deklaracje informacyjne wyłącznie w tym zakresie, nie biorąc pod uwagę przywozu.

Czym różnią się progi podstawowe od szczegółowych?

Progi podstawowe wymagają podania bardziej ogólnych danych na temat transakcji z innymi państwami UE, takich jak:

  • okres sprawozdawczy,
  • rodzaj deklaracji,
  • kod izby celnej, do której jest adresowana deklaracja Intrastat,
  • łączna liczba pozycji,
  • numer pozycji,
  • opis towaru,
  • kod rodzaju transakcji,
  • łączna wartość fakturowa w polskich złotych,
  • masa netto,
  • ilość w uzupełniającej jednostce miary.

W przypadku przekroczenia progów szczegółowych należy oprócz wypełniana podać dane dotyczące:

  • łącznej wartości statystycznej w polskich złotych,
  • kod warunków dostawy,
  • kod rodzaju transportu,
  • wartości statystycznej w polskich złotych.

 

Jak złożyć deklarację INTRASTAT?

Zgłoszenie Intrastat oraz korekty zgłoszenia Intrastat dokonuje się w postaci elektronicznej (plik sporządzony zgodnie ze specyfiką XML) z wykorzystaniem:

  • elektronicznego formularza opublikowanego na portalu PUESC,
  • aplikacji ist@t w aktualnej wersji,
  • posiadanie własnej aplikacji umożliwiającej tworzenie treści umożliwiającej tworzenie elektronicznych zgłoszenie Intrastat, zgodnych ze specyfikacją techniczną XML. 

Co trzeba wiedzieć o raportowaniu danych INTRASTAT?

Import i eksport towarów

Obowiązek składania zgłoszeń Intrastat dotyczy zarówno importu, jak i eksportu towarów. Przedsiębiorcy muszą przekazywać informacje o wartości, ilości i typie towarów przewożonych między krajami UE.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Polityka prywatności

7 + 6 =

Przychody netto a próg obowiązkowości 

Podatnik przekraczający próg tylko dla wywozu lub tylko dla przywozu jest zobowiązany do składania deklaracji jedynie w zakresie przekraczającego próg handlu. Innymi słowy, jeżeli przekracza próg tylko dla wywozu musi składać deklaracje informacyjne jedynie w zakresie wywozu, bez uwzględnienia przywozu, a w przypadku przekroczenia progu tylko dla przywozu. 

 Na rok 2024 wartości progów statystycznych dla podmiotów realizujących obroty z krajami UE wynoszą:

Próg podstawowy:

  • dla przywozu 6.200.000 zł
  • dla wywozu 2.800.000 zł

Próg szczegółowy:

  • dla przywozu 103.000.000 zł
  • dla wywozu 150.000.000 zł

Podmioty, których suma obrotów mieści się między progiem podstawowym a szczegółowym, są zwolnione z wypełniania niektórych pól w zgłoszeniu Intrastat:

7 – Łączna kwota statystyczna w PLN

12 – Kod warunków dostawy

15 – Kod rodzaju transportu 

20 – Wartość statystyczna w PLN

Jeżeli w zgłoszeniu Intrastat znajduje się pozycja, której przedmiotem jest towar podlegający uszlachetnieniu czynnemu lub biernemu (przywożony lub wywożony do uszlachetniania lub po uszlachetnianiu) podmiot zobowiązany jest do wypełnienia pola 20 – „Wartość statystyczna w PLN” i 7 „Łączna wartość statystyczna w PLN” nawet w przypadku gdy wartość jego przywozów lub wywozów towarów nie przekracza wartości progu szczegółowego. 

Podmiot, którego wartość przywozów lub wywozów towarów przekroczyła próg szczegółowy, jest zobowiązany do wypełnienia wszystkich pól na deklaracji Intrastat.

Deklaracja INTRASTAT krok po kroku

Deklaracje INTRASTAT dzielimy na 2 rodzaje:

  • Intrastat przywóz – wypełniany przy przekroczeniu określonych progów w imporcie
  • Intrastat wywóz – wypełniany przy przekroczeniu określonych progów w eksporcie 

Zarówno jedna, jaki i druga deklaracja zawiera te same pola, które należy wypełnić w następujący sposób:

1 – Okres sprawozdawczy

Okres sprawozdawczy – to miesiąc, w którym towary fizycznie opuściły terytorium RP (w przypadku deklaracji wywóz) lub zostały wprowadzone na terytorium RP (w przypadku deklaracji przywóz).

Zgłoszenie dotyczące kilku przywozów lub wywozów sklasyfikowanych pod jednym kodem CN, w jednym okresie sprawozdawczym, powinno być sumowane.

Oznaczenie miesięcy kalendarzowych wpisujemy w postaci dwóch cyfr arabskich (np. 01 dla stycznia, 12 dla grudnia) i analogicznie dla roku (np. 24 dla roku 2024)

W tym polu również należy również uzupełnić numer zgłoszenia w danym okresie sprawozdawczym, a także numer jego wersji – w przypadku kiedy jest to korekta pierwszego zgłoszenia – należy wpisać numer 2. 

2 – Rodzaj deklaracji 

W tej części należy określić rodzaj deklaracji – czy jest to zgłoszenie, korekta całego dokumentu czy korekta pojedynczych pozycji zgłoszenia.

3 – Kod izby celnej 

W tej części należy określić właściwy kod izby celnej, dla której składana jest deklaracja Intrastat.

4 – Nadawca/odbiorca

W tym polu należy podać pełne dane osoby zobowiązanej do złożenia deklaracji, wraz z numerem NIP z prefixem PL i 14 – cyfrowy numer statystyczny REGON. W przypadku gdy podmiot posiada 9 – cyfrowy numer REGON, 5 ostatnich cyfr należy wypełnić zerami.

5 – Przedstawiciel

To pole należy wypełnić w sytuacji gdy zgłoszenia lub korekty dokonuje przedstawiciel. Jeżeli przedstawicielem jest agent celny – pole REGON pozostaje puste.

6 – Łączna wartość fakturowa w PLN

Należy uzupełnić sumą wartość wszystkich pozycji w PLN z pola 19.

7 – Łączna wartość statystyczna w PLN

Należy uzupełnić sumą wartość wszystkich pozycji w PLN z pola 20.

8 – Łączna liczba pozycji

W tym polu należy uzupełnić łączną liczbę pozycji towarowych, nie większą niż 9999. Wszystkie uzupełnione pola 9 muszą się zgadzać sumą z liczbą podaną w polu 8.

W sytuacji gdy deklaracja dotyczy korekty uprzednio złożonego zgłoszenia, w polu wpisujemy numer pozycji towarowej, którą korygujemy.

9 – Numer pozycji

W tym polu należy wpisać kolejny numer danej pozycji towarowej. Łączna ilość pozycji towarowych nie może być większa niż liczba 9999 i ostatni zadeklarowany numer pozycji musi być zgodny z łączną liczbą pozycji wpisanych w polu 8.

10 – Opis towaru

W tym polu należy uzupełnić zwyczajową nazwę towaru. Opis musi umożliwiać klasyfikację towaru według Nomenklatury Scalonej (CN).

Jeśli nazwa zwyczajowa nie pozwala na zaklasyfikowanie towaru według CN, należy uzupełnić nazwę o dodatkowe informacje zgodnie z kryteriami pozwalającymi na jego klasyfikację.

11 – Kod kraju przeznaczenia

W tym polu należy wpisać kod kraju, z którego towary trafiły do Polski, lub w przypadku Intrastat wywóz kod kraju do którego dokonano eksportu.

12 – Kod warunków dostawy

To pole należy wypełnić przypadku dokonywania zgłoszenia przez podmiot, którego suma wartości przywozów przekroczyła kwotę ustaloną dla statystycznego progu szczegółowego. Warunki dostawy należy uzupełnić posługując się kodami z Incoterms.

13 – Kod rodzaju transakcji

Tutaj podajemy kod rodzaju transakcji związanej z danym przywozem towarów.

14 – Kod towaru

W tym polu należy wskazać towar na podstawie opisu z pola 10, zgodnie z kodem określonym w Nomenklaturze Scalonej.

15 – Kod rodzaju transportu 

W tym polu wpisujemy kod rodzaju transportu jakim towar został wwieziony na terytorium kraju (Intrastat przywóz) lub wywieziony z terytorium kraju (Intrastat wywóz). Kody dla różnych rodzajów transportu wyglądają następująco:

1 – Transport morski

2 – Transport kolejowy

3 – Transport drogowy

4 – Transport lotniczy

5 – Przesyłki pocztowe

8 – Żegluga śródlądowa

 

16 – Kod kraju pochodzenia 

To pole uzupełniane jest tylko w przypadku przywozu. Należy w nim wpisać kod kraju, w którym towar został wyprodukowany. 

17 – Masa netto

W tym polu należy wpisać masę netto towaru wpisanego w polu 10 (masa powinna być podana w pełnych kilogramach – od 0,5 zaokrąglamy do góry, poniżej 0,5 zaokrąglamy w dół).

18 – Ilość w uzupełniającej jednostce miary

Tutaj podajemy ilość towaru w liczbach całkowitych, wyrażoną w jednostce miary wskazanej dla danej pozycji towarowej wskazanej w Nomenklaturze Scalonej.

19 – Wartość fakturowa w PLN

W tym polu wpisujemy wartość fakturową netto transakcji dotyczących danej pozycji.

20 – Wartość statystyczna w PLN

Pole należy wypełnić w przypadku przekroczenia wartości ustalonej dla statystycznego progu szczegółowego w wywozie oraz pozycji towarowej, której przedmiotem jest towar wywieziony w celu uszlachetnienia lub po uszlachetnieniu niezależnie od rodzaju przekroczonego przez osobę zobowiązaną progu statystycznego.

Wartością statystyczną w wywozie jest wartość towarów w miejscu i czasie, w którym towary opuszczają polski obszar statystyczny. 

21 – Wypełniający

W tym miejscu należy wpisać imię, nazwisko, telefon i e-mail osoby odpowiedzialnej za wypełnienie deklaracji Intrastat oraz miejscowość i datę wypełnienia deklaracji. 

Harmonogram składania zgłoszeń INTRASTAT

Przedsiębiorcy w całej UE muszą składać raporty Intrastat w określonych terminach. W Polsce zgłoszenia należy składać do 10 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, którego dotyczy deklaracja. Niezłożenie deklaracji lub podanie nieprawidłowych informacji może skutkować sankcjami karnymi lub administracyjnymi, zależnie od przepisów krajowych.

Zaufaj profesjonalizmowi naszej agencji celnej. Optymalizujemy procesy i gwarantujemy skuteczność. Skorzystaj z naszych usług już dziś! Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

1 + 4 =

Najnowsze

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących...

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących przepisach. Główne cele reformy to uproszczenie procesów celnych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza wiarygodnych operatorów.  W maju...

czytaj dalej