Czym różni się skład celny od magazynu czasowego składowania i kiedy powinniśmy z nich skorzystać?

Przywóz towarów pochodzących spoza obszaru Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością dokonania odprawy celnej, której procedury i wymogi prawne często sprawiają często wiele problemów. Podczas realizowania operacji spedycyjnych, niejednokrotnie można spotkać się z sytuacjami, gdzie nawet najlepiej zorganizowani i przygotowani importerzy napotykają trudności m.in. w zakresie skompletowania niezbędnej dokumentacji potrzebnej do odprawy celnej, kwestii finansowych czy zwolnienia ładunku. Jednymi z rozwiązań, które znacznie ułatwiają prowadzenie handlu międzynarodowego  są skład celny oraz magazyn czasowego składowania. Czym są, kiedy warto skorzystać i czym się od siebie różnią?

 Czym jest magazyn czasowego składowania?

Magazyn celny, zwany również magazynem czasowego składowania, to rodzaj magazynu, który umożliwia przechowywanie towarów pod dozorem celnym. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy brakuje dokumentacji potrzebnej do dokonania zgłoszenia celnego lub wypełnienia innych formalności. Magazyn czasowego składowania umożliwia przechowywanie towarów na okres nie dłuższy niż 90 dni. Jest to czas, w którym należy dopełnić wszelkie formalności i zgłosić towar do odprawy celnej lub przenieść go do składu celnego.  Aby złożyć towar do magazynu celnego, konieczne jest zgłoszenie go na podstawie deklaracji czasowego składowania DSK. 

W wyjątkowych sytuacjach można zastąpić deklaracje DSK innymi dokumentami, takimi jak:

  • deklaracja skrócona PDS, 
  • manifest ładunkowy,
  • inne dokumenty przewozowe.   

Podczas przechowywania towaru w magazynie czasowego składowania, właściciel ma do niego dostęp, jednak jakiekolwiek działania podejmowane na towarach przechowywanych w magazynie czasowego składowania nie mogą doprowadzić do żadnych zmian na towarze, zarówno jeśli chodzi o wygląd, właściwości techniczne, jak i opakowanie. W magazynie czasowego składowania nie wolno również przeprowadzać żadnych operacji naprawczych. 

Korzystanie z magazynu jest przede wszystkim wskazane w przypadku:

  • Konieczności uzupełnienia dokumentacji do zgłoszenia celnego,
  • Konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań towaru np. w Sanepidzie,
  • Konieczności załatwienia brakujących formalności przy zawieszonych należnościach celno-podatkowych,
  • Opakowanie nie posiada stosownych etykiet umożliwiających dopuszczenie towaru do obrotu,
  • Wymagane jest objęcie towaru czasowym składowaniem z uwagi na długi czas oczekiwania na kolejny środek przewozowy.

Czym jest DSK?

Deklaracja Czasowego Składowania, znana jako DSK, to kluczowy dokument w procesie importu oraz eksportu towarów. Jest wykorzystywana, gdy towary przybywają do portu lub innego punktu wejścia na terytorium kraju, ale jeszcze nie przeszły pełnej odprawy celnej. DSK umożliwia legalne, tymczasowe przechowywanie tych towarów w wyznaczonych miejscach – takich jak magazyny celne, do czasu dopełnienia wszelkich formalności celnych.

Szybka i bezproblemowa odprawa celna. Dowiedz się, jak możemy uprościć Twoje procedury celne. Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

14 + 5 =

Jak uzyskać pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania?

Pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania udzielane jest na podstawie art. 148 ust. 2-3 Unijnego Kodeksu Celnego podmiotom, które: 

  • posiadają siedzibę na terenie celnym Unii,
  • złożą zabezpieczenie celne,
  • zapewnią właściwe warunki dla dozoru celno-skarbowego,
  • zapewnią prawidłową realizację operacji.

Czym jest skład celny?

Skład celny to miejsce, w którym możliwe jest przechowywanie towarów objętych cłem, czyli towarów nieunijnych. Oznacza to, że magazynowanie towarów w składzie celnym umożliwia odroczenie konieczności opłacenia należności celno-podatkowych. Do momentu rozliczenia się ze wspomnianych zobowiązań, towary muszą pozostać pod nadzorem instytucji celnych, a to właśnie one sprawiają pieczę i zabezpieczają składy celne. Towary przechowywane w tego typu magazynach pozwalają na przechowywanie ładunków, które mają zostać reeksportowane do innych krajów. 

Towary przechowywane w składzie celnym mogą być poddane badaniom przez różne organy i instytucje, konfekcjonowane, oznaczane (np. może dojść do zmiany wyglądu towarów np. poprzez naniesienie oznaczeń CE czy tabliczek znamionowych) i przygotowywane do ich finalnego przeznaczenia. Zaletą składu celnego z punktu widzenia importera jest fakt, że wysokość koniecznych do opłacenia należności celno-podatkowych podyktowana jest wolumenem wyprowadzanego z magazynu ładunku. Po dopełnieniu wszystkich formalności, istnieje możliwość wyprowadzenia ładunku w dowolnej ilości np. po jednej sztuce. Towar w składzie celnym może przebywać przez nieograniczony czas. 

Czym magazyn czasowego składowania różni się od składu celnego?

Różnice pomiędzy magazynem czasowego składowania, a składem celnym można podzielić ze względu na trzy kategorie:

  1. Czas przechowywania – w magazynie czasowego składowania towary nie mogą znajdować się dłużej nie dłużej niż do 90 dni, podczas gdy okres przechowywania w składzie celnym jest nieograniczony. 
  2. Zmiany w towarze – w przypadku magazynu czasowego składowania towar lub jego opakowanie nie może zostać w żaden sposób naruszony lub zmieniony. Nie można zmieniać jego składu, właściwości technicznych towarów, konfekcjonować go czy w jakikolwiek sposób wpływać na jego strukturę. Takie czynności są jedynie możliwe w składzie celnym.
  3. Przeznaczenie – towaru umieszczane są w magazynie czasowego składowania w sytuacjach, gdy występują problemy formalne takie jak np. braki w dokumentacji. W składzie celnym natomiast umieszczane są towary w sytuacji, gdy chcemy odroczyć płatności cła lub podatków związanych z importem towarów. Do wprowadzenia towaru na magazyn czasowego składowania nie jest wymagane posiadanie upoważnienia dla agencji celnej. Dlatego magazyn jest idealnym rozwiązaniem w przypadku umieszczenia na pojeździe wielu przesyłek. Agencja posiadająca pozwolenie na prowadzenie publicznego magazynu czasowego składowania wprowadza towar na magazyn i może udostępnić dokumentację oraz przesyłkę do realizacji odprawy przez dowolną agencję celną.

 

Podsumowanie 

Dla importerów najważniejszą sprawą pozostaje fakt, że magazyny te pozwalają w znaczny sposób ograniczyć koszty składowania ładunków oraz odroczyć termin płacenia należności celno-podatkowych w przypadku towarów spoza Unii Europejskiej, a w kryzysowych sytuacjach dają czas na uzupełnienie brakującej dokumentacji i przeprowadzenie niezbędnych procedur, bez których nie byłoby możliwe wprowadzenie dóbr do obiegu.

 

Magazyn celny Agencji Celnej Wega

W naszej ofercie posiadamy magazyn czasowego składowania zlokalizowany na terenie firmy Siga w miejscowości Dębe w gminie Żelazków. Zapewniamy bezpieczne składowanie towarów oraz możliwość sprawowania dozoru celnego. Spełniamy wszelkie wymogi niezbędne do zatwierdzenia magazynu dla celów czasowego składowania. Nasi agenci celni wspierają importerów w spełnianiu wszystkich wymagań formalnych w trakcie procesu dopuszczania towaru do obrotu.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Polityka prywatności

10 + 12 =

Najnowsze

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących przepisach. Główne cele reformy to uproszczenie procesów celnych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza wiarygodnych operatorów.  W maju...

czytaj dalej