Czym jest CBAM i jakie towary są nim objęte?

Od 1 października 2023 r. zaczęły obowiązywać nowe wymogi związane z wdrożeniem unijnego Mechanizmu CBAM (Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem emisji CO2). Jakie towary obejmuje ten mechanizm, czym dokładnie jest i jakie obowiązki nakłada na importerów?

Co to jest CBAM?

CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) to graniczny podatek węglowy wprowadzony na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. Mechanizm ten został stworzony w celu dostosowania cen towarów sprowadzanych do Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę emisje CO2 związane z ich produkcją. Jego celem jest obciążenie dodatkowymi kosztami produktów pochodzących z wysokoemisyjnych sektorów, importowanych z państw trzecich. Wprowadzenie tego podatku jest częścią szerszej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, realizowanej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Główne cele wprowadzenia CBAM

Mechanizm ten ma na celu ograniczenie importu towarów do UE z krajów, gdzie regulacje dotyczące emisji CO2 są mniej restrykcyjne. Importerzy będą musieli ponosić dodatkowe opłaty, wyliczane na podstawie licencji na emisję zanieczyszczeń.

Jakie towary są objęte CBAM?

CBAM obejmuje określone w art. 2 rozporządzenia 2023/956 towary, w tym m.in.:

  • cement,
  • żelazo i stal,
  • wodór,
  • nawozy sztuczne,
  • aluminium,
  • energia elektryczna.

Graniczny podatek węglowy nie ma zastosowania do powyższych towarów jeżeli:

  • ich rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę,
  • pochodzą z krajów lub terytoriów wymienionych w punkcie 1 załącznika III.

W okresie przejściowym (od 1 października 2023 do 31 grudnia 2025 r.) lista towarów objętych CBAM nie będzie rozszerzana, jednak w przyszłości planowane jest jej rozszerzenie i obejmie wszystkie sektory uwzględnione w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Polityka prywatności

12 + 9 =

Nowe obowiązki importerów w związku z CBAM

Importerzy towarów objętych CBAM są zobowiązani do składania kwartalnych raportów, w których muszą wykazać emisje CO2 związane z przywozem produktów na teren UE. Raporty te można składać przez rejestr przejściowy CBAM, dostępny poprzez platformę PUESC, po uzyskaniu odpowiednich uprawnień.

Jak złożyć sprawozdanie CBAM?

W okresie przejściowym raporty składa się w rejestrze przejściowym CBAM, wyłącznie w formie elektronicznej. Szczegółowe informacje dotyczące danych przekazywanych w takim raporcie można znaleźć w załączniku I rozporządzenia 2023/1773. 

Raport podatku węglowego powinien zawierać:

  • całkowitą ilość każdego rodzaju towarów,
  • rzeczywisty całkowity poziom emisji wbudowanych,
  • całkowite emisje pośrednie,
  • opłatę emisyjną należną w państwie pochodzenia za emisje wbudowane w towary przywożone, z uwzględnieniem rabatów lub innej dostępnej formy rekompensaty.

Kogo dotyczą raporty CBAM w okresie przejściowym?

Za składanie raportów odpowiadają importerzy lub ich przedstawiciele celni. Zgłaszający mogą delegować te obowiązki na pośredników, którzy w ich imieniu złożą odpowiednie deklaracje.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 rozp. wykonawczego 2023/1773 zgłaszającym, objętym obowiązkiem sprawozdawczym, może być:

  • importer, składający zgłoszenie celne do dopuszczenia towarów do obrotu we własnym imieniu i na własny rachunek
  • osoba posiadająca pozwolenie na złożenie zgłoszenia celnego, o którym mowa w art. 182 ust. 1 UKC (unijnego kodeksu celnego), która zgłasza przywóz towarów,
  • lub pośredni przedstawiciel celny, jeśli zgłoszenie celne składa pośredni przedstawiciel celny, wyznaczony zgodnie z art. 18 UKC, w przypadku gdy importer ma siedzibę poza UE albo gdy pośredni przedstawiciel celny zgodził się na wypełnienie obowiązków sprawozdawczych zgodnie z art. 32 rozporządzenia w sprawie CBAM.

 

Gdzie składać raporty i w jakiej formie?

Rejestracja i zgłaszanie odnośnie Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2 odbywa się poprzez specjalnie dedykowane platformy i portale, takie jak elektroniczny system PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowości Celnej). Firmy zainteresowane przestrzeganiem wymogów CBAM powinny zarejestrować się w rejestrze przejściowym, aby móc nabywać i składać wymagane certyfikaty.

Kary za nieprzestrzeganie CBAM

Niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych może skutkować karami, które wynoszą od 10 do 50 euro za tonę niezaraportowanego towaru. Możliwe są również inne sankcje, takie jak cofnięcie statusu uprawnionego zgłaszającego CBAM.

Jeżeli zależy Ci na profesjonalizmie i doświadczeniu – skorzystaj z naszych usług. Zostaw nam swój numer telefonu oraz e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

2 + 2 =

E-commerce a CBAM

Na ten moment regulacje CBAM nie mają dużego wpływu na branżę e-commerce, jednak w przyszłości mogą objąć większą liczbę towarów, co wpłynie na wzrost kosztów produkcji i cen końcowych produktów.

Podsumowanie

Graniczny podatek węglowy został wprowadzony przez Unię Europejską, aby ograniczyć import wysokoemisyjnych towarów. Mechanizm CBAM wprowadza obowiązki raportowe, które mają na celu monitorowanie emisji towarów wprowadzanych na rynek europejski. Od 2026 roku import wybranych towarów będzie możliwy wyłącznie przez podmioty posiadające status upoważnionego zgłaszającego CBAM.

Jak agencja celna może pomóc w dostosowaniu się do CBAM?

Nasza agencja celna oferuje wsparcie w zakresie interpretacji przepisów, zgłaszania i raportowania danych emisyjnych, pomagając firmom efektywnie zarządzać obowiązkami wynikającymi z CBAM. Zapraszamy do współpracy!

 

Zaufaj profesjonalizmowi naszej agencji celnej. Optymalizujemy procesy i gwarantujemy skuteczność. Skorzystaj z naszych usług już dziś! Zadzwoń pod numer: +48570300909 lub zostaw nam swój numer telefonu oraz email, a my skontaktujemy się z Tobą.

Polityka prywatności

6 + 14 =

Najnowsze

Ważne

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

W sprawie oferty oraz zapytań zadzwoń w godzinach 8-16

Całodobowy numer dla naszych obecnych klientów

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Nowelizacja Unijnego Kodeksu Celnego

Zapowiedziana pięć lat temu reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wejść w życie od 2028 roku, wprowadzając znaczące zmiany w obowiązujących przepisach. Główne cele reformy to uproszczenie procesów celnych dla przedsiębiorstw, zwłaszcza wiarygodnych operatorów.  W maju...

czytaj dalej