W związku z obowiązującymi przepisami celnymi dotyczącymi właściwości miejscowej, pragniemy przypomnieć, że zgodnie z art. 221 ust. 2 Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447, ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania wybranych przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny, towary przeznaczone do eksportu mogą zostać objęte procedurą wywozu w oddziale celnym właściwym dla:
- a) siedziby eksportera;
- b) miejsca, gdzie towary są pakowane lub ładowane na środek transportu przeznaczonego do wywozu.
W pozostałych oddziałach celnych zgłoszenie może zostać przyjęte jedynie w szczególnych przypadkach lub z powodów administracyjnych określonych przez urząd. W praktyce oznacza to, że towary powinny być zgłaszane i przedstawiane do eksportu w urzędzie właściwym dla wyżej wymienionych miejsc. Odstępstwa od tej reguły są możliwe jedynie w wyjątkowych okolicznościach, po uzyskaniu zgody funkcjonariusza celnego lub jeśli urząd celny sam wyznaczy inne miejsce dokonywania zgłoszeń eksportowych.
Warto również podkreślić, że w związku z wdrożeniem nowych wersji systemów AES i NTCS PLUS, nastąpiła istotna zmiana w przepisach dotyczących miejsc uznanych, tj. miejsc, w których towary muszą być przedstawiane do kontroli dla oddziału celnego.
Jeżeli zależy Ci na profesjonalizmie i doświadczeniu – skorzystaj z naszych usług. Zostaw nam swój numer telefonu oraz e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą.
Od 31 października 2024 r. wyznaczono oddziały celne do obsługi zgłoszeń celnych, których zadaniem jest zapewnienie realizacji formalności wywozowych właśnie ze względu na zgodność z siedzibą eksportera lub miejscem załadunku towaru do wywozu. Aktualne informacje dotyczące godzin pracy oddziałów celnych oraz realizowanych procedur są dostępne w systemie CUDO (dane można znaleźć na stronie podatki.gov.pl)
Pragniemy zwrócić uwagę, że niespełnienie wymogów związanych z właściwością miejscową może skutkować odmową przyjęcia zgłoszenia celnego, co może wiązać się z koniecznością skierowania towarów do właściwego urzędu celnego zgodnego z siedzibą eksportera.
Jeśli miejsce uznane miałoby znajdować się w siedzibie eksportera lub w miejscu pakowania towaru na środek transportu przeznaczonego do wywozu poza obszar celny Unii, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o pozwolenie do urzędu celno-skarbowego.
Oferujemy kompleksową pomoc w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem takiego pozwolenia, jak również wsparcie w przygotowaniu procedur odpraw celnych.
Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i sprawnym przepływie Twoich towarów zostaw nam swój numer telefonu oraz email żeby dowiedzieć się w jaki sposób możemy Ci pomóc.